Küçük çocuk odası: 50 güzel tasarım fikri

Küçük çocuk odası: 50 güzel tasarım fikri

Küçük bir çocuk umutsuzluğa sebep olmaz. Alanı düzgün bir şekilde düzenlerseniz, çocuğun ihtiyaç duyduğu her şeye uyar. Küçük bir çocuk odasının iç tasarımı hakkındaki tavsiyemiz, odanın görsel olarak genişlemesine yardımcı olacak, aynı zamanda bitirme, mobilya ve dekor seçimi konusunda karar vermenize yardımcı olacaktır.

Küçük bir oda için bir stil seçin

Tasarımdaki stil çeşitliliğinden, küçük bir çocuğun tasarımı için, ışık tonlarının çoğunda bulunanlar uygundur. Bunlar modern, deniz, klasik, İskandinav, Provence ve loft içerir.

Çocuk modern tarzı

Modernin çocuk versiyonundaki katı laconizmi parlak renkler ile seyreltilir, ancak çizgilerin doğruluğunu korur. Özel bir dekor olmaksızın yeniden ölçülendirilmiş iç mekan, doğrulukla alışılagelmiş bir saflık ve düzen izlenimi yaratır.

Modern bir tarzda küçük bir çocuk odasını bitirmek çoğunlukla tek seslidir, bazen gizli geometrik baskılar vardır. Bu tarz 10 yaşından büyük erkekler ve kızlar için daha uygundur.

Modern bir tarzda küçük bir çocuk odası tasarımı
Modern bir tarzda küçük bir çocuk odası tasarımı

Denizde çocuk tarzı

Çocuğunuz seyahat, uzak adalar ve batık hazineler hayal ediyor mu? Hayalleri gerçeğe dönüştürmek denizcilik tarzına yardımcı olacaktır.

Asil bir ağaç dokusuna sahip beyaz, mavi ve kırmızı renkli (tek renkli ve çizgili parçalar) birleşimiyle karakterizedir. Deniz stilinde küçük bir çocuğun iç kısmında, kesinlikle tekerlek, çapa, balık ağları gibi özellikler olmalıdır. Başka Kabuklu deniz ürünleri, balık, deniz yıldızları şeklinde yanı sıra bir akvaryum (tercihen akrilik cam), duvar saati, pusula, bir şişme can simidi, yelkenli ve yatların modellerinde uygun çizimler ve dekorasyonlar bakacağız.

perde yelkenleri andıran saydam mat tül, ancak mavi ve beyaz renklerle uyum ve kaba hasır, keten veya pamuk kumaş kullanmak daha iyidir gibi. Perdeler için pick-up halatlar, güzel deniz deniz mili ile onları bağlama, yapılabilir.

Deniz tarzında küçük bir çocuk odası tasarımı

Çocuk klasik tarzı

Narin krem ​​tonları, lüks dalgalı perdeler, altın ve gümüş parıltı, zarif süsler, oyma mobilya - Böyle bir durumda, her çocuk bir masal gibi hissedeceksiniz.

Kızlar için küçük bir çocuk odası, hava veya hatmi tonlarında ve bir çocuk için daha süslenmiş ahşabı, mavi, gri ve bej renklerini kullanmak için daha iyi dekore edilir.

Klasik tarzda küçük bir çocuk odası tasarımı

Çocuk İskandinav tarzı

Kışı seven çocuklar, temiz ve serin Nordic iç gibi.

İskandinav tarzının ana özelliği, özellikle küçük çocuk odaları için önemli olan ışığın bolluğu. İçinde her şey kuzey doğasını anımsatmaktadır: ağartılmış ahşaptan parke ve mobilyalar, karla kaplı dağların tonları ve buzlu nehirler, avize örümcekler veya kartopu. Pencereler çoğu zaman açık kalır, güneşi atlar ve geceleri hafif stor perdelerle kaplanabilir.

İskandinav tarzında küçük bir çocuk odası tasarımı
İskandinav tarzında küçük bir çocuk odası tasarımı

Provence tarzında çocuklar

Fransız Provence, pastel hassasiyet, küçük çiçek desenleri, pamuklu kumaşlar, danteller, fırfırlar ve ince akıcı çizgilerdir. Bu romantik tarz, kızlardan ve her yaştan daha uygundur - bebeklerden lise öğrencilerine.

Provence'ın göze batmayan hafifliği, küçük bir kreşte, oynamak, öğrenmek ve rahatlamak için keyifli olduğu güzel ve huzurlu bir atmosfer oluşturacaktır.

Küçük bir Provencal çocuk odası tasarımı
Küçük bir Provencal çocuk odası tasarımı

Çocuk Loft tarzı

Bu tarz sanayi özelliklerle karakterize edilir: Parantez veya özlü kolye avize, kentsel duvar kağıtları, basit mobilyalar üzerinde dekorasyon olmadan duvarları (imitasyon yığma, beton levhalar), kirişler, metal lambalar. Bütün bunlar odaya ücretsiz ve biraz dikkatsiz bir görünüm veriyor.

Çatı katı tarzında küçük bir çocuk, aktif bir çocuk için iyi bir seçenek olabilir. Her şeyin güvenilir, kırılmaz göründüğü bir ortamda, top oynayabilir, spor duvarlarına ve sarkıt merdivenlere tırmanabilir, halkalara sallanabilir ve bar üzerinde antrenman yapabilirsiniz.

Çatı katı tarzında küçük bir çocuk odası tasarımı

Küçük bir çocuk odası için renkler

Küçük bir çocuğun tasarımı, renk seçiminde ılımlılık gerektirir. Tabii ki, çocuğu parlak şeylerle sarmak istiyorum, ama böyle oyuncakların olması daha iyi. Duvar kağıdı, mobilya, zemin veya tavan kaplamaları, kısıtlanmış ve nötr bir palette daha uyumlu olacaktır.

Beyaz çocuk

Kar-beyaz rengi ve hafif tonları, en küçük çocuğun bile görsel olarak genişlemesini sağlar, daha hafif ve rahat hale getirir. Ayrıca, ışık arka plan ideal olarak hem pastel hem de doymuş öğelerle birleştirilir.

Beyaz renkli küçük çocuk odası
Beyaz renkli küçük çocuk odası

Bej bebek

Bej tonlarında küçük bir çocuk odasının dekorasyonu her cinsiyetten çocuklar için idealdir. Bej, yeşil, pembe, mavi, doğal ahşap, altın veya gümüşten mamul ürünlerden oluşan detaylarla tamamlanabilir.

Bej tonlarında küçük çocuk odası

Sarı çocuk

Sıcak güneşli renklerde odanın tasarımı çok yönlü bir seçenektir. Sarı renk ruh halini artırır, enerji verir, zihinsel aktiviteyi harekete geçirir. Böyle bir odada çocuk dostu ve neşeli olacak.

Herhangi bir sarı tonu doygunlukta eşit olarak karıştırılabilir - yeşil, mavi, mor, gri, beyaz veya pembe. Turuncu ve kırmızı renklere sadece küçük yamalar izin verilir, aksi takdirde kendilerine dikkat çekeceklerdir.

Sarı tonlarda küçük bir çocuk odası

Yeşil çocuk

Çim ve bahar yapraklarının rengi algılanması en kolay olanıdır. Doğal tonlarda küçük bir çocuk odasını bitirmek için idealdir, mükemmel bir ağacın yanında görünür.

Yeşil, beyaz, gri, turuncu, sarı, kahverengi, turkuaz, mor veya pembe ile kolayca seyreltilir. Dinlenme ve güvenlik rengidir, gözlere dinlenme verir.

Yeşil tonlarda küçük bir çocuk odası

Pembe çocuk

Küçük prensesler için geleneksel olan pembe renk sakin bir atmosfer yaratır. Böyle hassas bir kukla çocuk odası her kıza hitap edecek. Rüya gibi pembeyi bütün pastel tonlarla, açık yeşil ve çikolata ile birleştirebilirsiniz.

Pembe renkli küçük çocuk odası
Pembe renkli küçük çocuk odası

Mavi bebek

Mavi renk, hem erkekler hem de kızlar için eşit derecede uygundur. Beyaz eklemelerle mavi renkte yapılmış küçük bir kreşin içi en iyisi ama bej, pembe, sarı tonları da uygun.

Mavi tonlarda küçük bir çocuk odası
Mavi tonlarda küçük bir çocuk odası

Küçük bir çocuğun malzemeleri ve dekorasyonu

Herhangi bir çocuk odası için materyaller özellikle özenle seçilmelidir. Birincisi, çevresel olarak güvenli olmalı, zararlı maddeler, sentetik kokular tahsis etmemeli ve ikincisi - mekanik hasara karşı dayanıklı olmalıdırlar. Ayrıca, daha az önemli olan estetik görünüm ve uygun fiyattır.

Paul

Küçük bir çocuk odasında sıcak bir zemin yapmak çok arzu edilir. Kaplamalardan ahşap parke, yüksek kaliteli laminat, mantar olacaktır. Sadece yürümeyi öğrenen bebekler için yumuşak halı veya halı karo vazgeçilmez olacaktır.

Linolyum ve şık sıvı seçeneklerinden, reddetmek daha iyidir - katı plastik, ayrıca çok kaygan. Genel olarak, bu tür odalarda çok düz olmayan sert zeminler ayakta durmaz: dikkatsiz bir hareket yaralanmaya yol açabilir ve aslında çocuklar her zaman zıplamak, koşmak, dans etmek ve dalga geçmek gibi.

Küçük bir çocuk odasında seks

duvarlar

Küçük bir odaya daha geniş görünüyordu - duvarlar hafif ve sağduyulu olmalıdır. Boyama, duvar kağıdı (vinil hariç - duvarların nefes almasına ve hatta bazen alerjik reaksiyonlara neden olmasına izin vermez), dekoratif sıva olabilir. Küçük, zarif desenler, ince şeritler, perspektif veya 3D efektli fotoğraf duvar kağıtları izin verilir.

Duvarlardan biri veya bir kısmı çocukların yaratıcılığının altında bırakmak anlamındadır. Tebeşir ile çizim için kayrak yüzey (bir tahta veya özel bir boya) mükemmel yaklaşımlar. Ayrıca çocuğa uzun zamandır ilgi çekici bir boş zaman geçirecek olan kağıt boyama-kağıtları satın alabilirsiniz.

Küçük bir kreşte duvar dekorasyonu

tavan

Küçük bir kreşte tavanın dekorasyonu için, parlak bir badana en iyisidir. Çatlakları ve ufalanan sıvaları 20-30 seneye kadar unutmak için boya, boya camı üzerine uygulanabilir.

Eğer bir cihaza ihtiyacınız varsa, o zaman iki seviyeli bir alçıpan konstrüksiyonu buraya tam olarak uyacak. Odayı görsel olarak daha yüksek hale getirmek, parlak gergin tavanın yanı sıra yukarı doğru yönlendirilmiş aydınlatmaya yardımcı olacaktır.

Küçük bir çocuk odasında tavan tasarımı
Küçük bir çocuk odasında tavan tasarımı

tekstil

Çocuk odasında kullanılan kumaşlar hipoalerjenik olmalı ve mümkün olduğunca az toz toplanmalıdır. Perdeler için ince tüller, keten veya pamuklar uygun olacaktır. Bambu jaluziler ve Roma perdeleri de kullanabilirsiniz.

Yatak seçimi, iç mekan, renkler ile uyumlu, yumuşak bir şekilde odaklanmak istenir. Deri ile temas halinde olan tekstillerin hijyenik standartlara uyması, kimyasal bir kokusu olmaması ve dökülmemesi gerekmektedir. Tüm doğal lifleri içermelidir.

Tekstil - küçük bir çocuk odası tasarımı

Mobilya, ekipman ve aksesuarların düzenlenmesi

Çocuğun oynamak ve iş yapmak rahat, mobilya, uygun düzenlenmesi, raflar, kutular yanı sıra giysi, oyuncak veya kitap saklamak için dolapları sağlamak için gerekli. Her şeyin yeri varsa - bebeğe sipariş vermeyi öğretir.

Küçük kare çocuk odası

Kare bir odada, bir duvarı, diğerini, diğerini ve bir masaüstüne bir yatak koyabilirsiniz - pencerenin yanında. Kalan alan İsveç duvarını, spor halkalarını veya bazı ekstra rafı kolayca doldurabilir.

Küçük bir kare çocuktaki mobilyaların düzenlenmesi

Dar (dikdörtgen) küçük çocuk odası

Dikdörtgen kreşleri dengelemek için, dar duvarlar boyunca geniş enine elemanlar (yatak - bir veya iki katmanlı, raflar, çekmeceli bir raf) ve uzun olanların yakınında - yüksek ince dolaplar ayarlamanız gerekir.

Pencerenin kısa bir duvar üzerinde olması halinde, belirgin enine katlara sahip bir perdeyle kapatılmalı ve ters durumda - tavandan zemine dikey perdeler faydalı olacaktır.

Dar (dikdörtgen) küçük bir kreşte mobilyaların düzenlenmesi
Dar (dikdörtgen) küçük bir kreşte mobilyaların düzenlenmesi

Küçük çocukların standart dışı formu

Çocuk odasında standart olmayan bir düzen varsa, o zaman hayal gücü için geniş bir kapsam var. Örneğin, alışılmadık mobilyaları köşeli köşelerle sipariş edebilir, bir alçı veya ahşaptan bir yatak için ilginç bir niş yapabilir, bir hamak asabilirsiniz ve sıradan sandalyeler yerine alçak osmanlılar ya da sandalye çantaları yerleştirebilirsiniz.

Küçük bir çocuğun standart olmayan düzeninde mobilyaların düzenlenmesi

Kreşte doğru aydınlatma

Çocuğun çok zaman harcadığı oda mutlaka iyi aydınlatılmış olmalıdır. Bu sadece genel atmosferi etkilemekle kalmaz, aynı zamanda odayı rahat ve misafirperver hale getirir, aynı zamanda da görmek için.

Beyaz ve sarı spektrumun LED ampullerinin (LED) yumuşak, dağınık ışığı en iyi şekilde algılanır. Güvenlik - akkor lambalar üzerinde ikinci sırada. Araştırmacılara göre, güneş ışığına mümkün olduğu kadar radyasyon türüne yakındırlar. Parlak neon renkleri gözleri tahriş edebilir ve floresan flüoresan lambalar (civa içeren) genellikle evde, özellikle kreşlerde kullanılması tavsiye edilmez.

Armatürlere gelince, küçük bir çocuk odasında, tavanın her tarafına yerleştirerek, nokta çeşitlerini tercih etmeyi tercih ediyor. Merkezde, örneğin bir top, çan, kelebek şeklinde küçük bir avize asabilirsiniz. Yatağın yanındaki duvarda, kompakt apliklere zarar vermez ve çalışma alanı için ideal masa lambası veya yönlü bir kolye.

Küçük bir çocuk odasında aydınlatma

Küçük çocuk odaları - fotoğraf

Küçük çocukların tasarımının hazır versiyonlarını görmek ve yeni fikirlerden ilham almak için galerimiz size yardımcı olacaktır. Her iki erkek / kız ve büyüklükte binaların fotoğraflarını içerir - 6, 8, 10 metrekare tasarım örnekleri vardır.

Küçük bir çocuk odası tasarımı 5-6 m².

Küçük bir çocuk odası tasarımı 5-6 m². - Fotoğraf
Küçük bir çocuk odası tasarımı 5-6 m². - Fotoğraf
Küçük bir çocuk odası tasarımı 5-6 m². - Fotoğraf
Küçük bir çocuk odası tasarımı 5-6 m². - Fotoğraf

Küçük bir çocuk odası tasarımı 7-8 m².

Küçük bir çocuk odası tasarımı 7-8 m². - Fotoğraf
Küçük bir çocuk odası tasarımı 7-8 m². - Fotoğraf
Küçük bir çocuk odası tasarımı 7-8 m². - Fotoğraf
Küçük bir çocuk odası tasarımı 7-8 m². - Fotoğraf

Küçük bir çocuk odası tasarımı 9-10 m².

Küçük bir çocuk odası tasarımı 9-10 m². - Fotoğraf
Küçük bir çocuk odası tasarımı 9-10 m². - Fotoğraf
Küçük bir çocuk odası tasarımı 9-10 m². - Fotoğraf
Küçük bir çocuk odası tasarımı 9-10 m². - Fotoğraf

Bir çocuk için küçük bir kreş tasarımı

Bir çocuk için küçük bir çocuğun oda tasarımı - fotoğraf
Bir çocuk için küçük bir çocuğun oda tasarımı - fotoğraf
Bir çocuk için küçük bir çocuğun oda tasarımı - fotoğraf
Bir çocuk için küçük bir çocuğun oda tasarımı - fotoğraf
Bir çocuk için küçük bir çocuğun oda tasarımı - fotoğraf

Bir kız için küçük bir çocuğun tasarımı

Bir kız için küçük bir çocuğun tasarımı - fotoğraf
Bir kız için küçük bir çocuğun tasarımı - fotoğraf
Bir kız için küçük bir çocuğun tasarımı - fotoğraf
Bir kız için küçük bir çocuğun tasarımı - fotoğraf
Bir kız için küçük bir çocuğun tasarımı - fotoğraf

Video: Küçük çocuk odası - iç mekan fikirleri

1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

19 − = 9